Batı Karadeniz Gezisi: Batı Karadenizde Görebileceğiniz 5 Güzel Yer

Batı Karadeniz Gezisi: Batı Karadenizde Görebileceğiniz 5 Güzel Yer

Batı Karadeniz gezisi yapmak demek bir hayli şehiri ve Türkiyede gezilecek birçok durağı görebilmek demek. İşte Batı Karadenizde görülesi yerler...

Batı Karadeniz Gezisi: Batı Karadenizde Görebileceğiniz 5 Güzel Yer

Batı Karadeniz gezisi yapmak demek birçok şehiri ve Türkiye’de gezilecek birçok durağı görebilmek demek. Ülkemizin gezip görülecek yerleri her bölgede değişik farklı çıkıyor karşımıza. 7 bölgede de o kadar çok gezilecek yer var ki… Karadeniz de bu yerlere sahip bölgelerimizden biri. Doğu Karadeniz’in yemyeşil yaylaları kadar Batı Karadeniz’in tarihi de gezginlere cezbedici geliyor. Ben de önceden gerçek manada Batı Karadeniz gezisi yapmadığım için en yakın tasarım olarak bu yolcusu örgütlemeye başladım. Bunun için bazen Batı Karadeniz turlarına katılabilir bazen de hafta sonu turlarıyla Bolu’ya gidebilirsiniz sözgelimi. Ben de bu kapsamda Batı Karadeniz’de görebileceğim hangi yerler var, nereler ehemmiyetlidir araştırırken aşağıdaki rotayı çıkardım.

Şayet sizin de aklınızda Batı Karadeniz gezisi yapma fikri varsa yola çıkmak için hiç düşünmeyin cildim. Tabiatı, tarihi, kültürel değerleri ve yemekleri ile Batı Karadeniz harbiden görülmeye değer.

Batı Karadeniz

İlk olarak Batı Karadeniz nerede tam olarak onu anlatmak istiyorum. Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve Kızılırmak Deltasının batı kenarından başlayan bu bölge içerisinde birçok şehir bulunur. Adapazarı ve Bilecik’in doğusuna kadar uzanan Batı Karadeniz’in en gelişmiş şehri Zonguldak’tır. Kastamonu, Bolu, Düzce, Bartın, Karabük, Sinop, Çankırı illerini kapsayan Batı Karadeniz’de madencilik, ormancılık ve balıkçılık ehemmiyetli geçim kaynakları arasında bulunur. Batı Karadeniz’in en ehemmiyetli katkısı ise maden çıkarma ve işleme alanındadır.

Batı Karadeniz Turu İle Görülecek Yerler

Otobüse bindik ve yola çıktık. O andan itibaren birçok bulgu durağı olacak rotamızda. Hem tabiat ile iç içe olup hem de tarihi yerleri ziyaret edeceğiz. Batı Karadeniz turları ile siz de nereleri görebilirim diye merak ediyorsanız, rota şöyle;

Amasra

Batı Karadeniz Turuİsmini mitolojiye göre bir amazon kraliçesinden, tarihsel anlatıma göre de bir Pers prensesinden alan ve Fatih Sultan Mehmet’in ‘Lala Lala Çeşm-i Cihan (Dünya’nın Gözü) bu mu ola?’ dediği ve hayranlığını dile getirdiği Uyuyan Prenses lakaplı Amasra. Amasra’da görülecek yerler arasında muhteşem manzaralı Bakacak Tepesi bulunuyor. Amasra’nın gezi durakları arasında ayrı olarak Boztepe olarak adlandırılan çok farklı bir yer var. Burada da yeniden çok güzel bir Amasra manzarası karşılıyor bizi. Ada ile anakarayı birbirine bağlayan Kemere Köprüsü de Amasra’nın gezi duraklarından biri. Bir müze şehir olan Amasra’nın sokaklarında dolaşırken kilise camisini, şehir surlarını ve Ceneviz armalarını görmek olası. Amasra’nın sembolü olmuş ahşap işlerinin son zamanlarda merkezi olan Çekiciler Çarşısı da kentte görülecek yerler arasında.

Safranbolu

Batı Karadeniz TuruTarihi Safranbolu’da görülecek yerler arasında elbette dünyaya nam salmış haneleri bulunuyor. Safranbolu haneleri arasında en meşhuru ise 1893 seneninde bitiren ve muhteşem bir manzaraya sahip olan Kaymakamlar Konağı oluyor. Kaymakamlık Konağı içerisinde hayat, harem ve selamlık bölümlerini görmek mümkün. Safranbolu tarihinin izlerini görebileceğimiz sokaklardan kent merkezine doğru ilerlerken daha önceki Semerciler, Manifaturacılar, Bakırcılar ve Demirciler çarşıları da Safranbolu gezi listesinde bulunuyor. Akçasu Kanyonu ve öyküsüyle enteresan olan İzzet Mehmet Paşa Cami, Cinci Han ise Safranbolu’nun en alaka çekici durakları arasında bulunuyor. Tarihi çarşının içinde yapacağımız yürüyüş içerisinde Köprülü Mehmet Paşa Cami ve bahçesindeki güneş saati, Yemeniciler arastası, Safranbolu Çarşısı, Bektaşiliğin izlerinin hala görülebildiği ve bölgenin en eski köylerinden birisi olan Yörük Köyü de Safranbolu’da gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Abant Gölü

Muhteşem manzarası ile Abant Gölü, Bolu’da bulunduğu için Batı Karadeniz hudutlarına da dahil oluyor. Abant Gölü hem yaz hem kış hem de bahar aylarında görülmeye değer yerlerimizden. Abant Gölü’nde bol bol resim çekebilir, tabiat yürüyüşleri yapabilirsiniz. Hafta sonu turları ile günübirlik ziyaret edebilme olanağı verdiği için Abant Gölü’ne hemen her fırsatta gitmek olası oluyor. Abant’ın pak havası ile kendimizi yenilerken, muhteşem yansıma resimleri çekeceğiz burada.

Yedigöller

Hazanda nereye gidilir

Batı Karadeniz’de görülecek bir başka yer ise Yedigöller oluyor. Abant Gölü ile beraber günübirlik turlar ile görülecek yerler arasında bulunan Yedigöller, Batı Karadeniz bölgesinin en zengin nebat örtüsüne sahip yeri. Tabiat ile baş başa kalınabilecek, her köşesi ayrı bir heyecan yaratan Nazlı, Sazlı, Derin, Serin, Büyük, Küçük, Kuru olarak isimlendirilmiş gölleri ile bir tabiat mükemmeli burası. Bir hayli değişik türde ağaç ve birbirinden güzel manzaralarda resim olanağı sunuyor Yedigöller. Yeşilin her tonunu görebileceğimiz orman içerisinde yürüyüş yaparken yorgunluğu ise, mangal keyfi yapabileceğimiz lokantalarda atıyoruz. Batı Karadeniz gezisi için bir güzelliği daha keşfetmiş oluyoruz. Yedigöller turları ile hayatın stresine mola veriyoruz.

Güzeldere Şelalesi

Düzce’ye bağlı Güzeldere Şelalesi de Batı Karadeniz gezisi için bir diğer rota oluyor. Orman Bakanlığı Ulusal Parklar ve Av-Yaban Hayatı Savunma Genel Müdürlüğü tarafından “Orman İçi Dinlenme Yeri” olarak tescil edilmiş bir yer Güzeldere Şelalesi Tabiat Alanı. Kayın, Gürgen, Köknar, Porsuk, Sarı çam, Karaçam, Kestane, Ihlamur, Akçaağaç gibi bir çok ağaç türüyle kaplı bu tabiat mükemmeli mekanda mahalli ürünlerden hazırlanmış keyifli bir kahvaltıyla güne başlıyoruz.  Türkiye’nin en yüksekten akan şelalesi (135 m) olma özelliğine sahip bu tabiat mükemmelini gördükten sonra sırada bol bol resim çekmek var. Güzeldere Şelalesi ile beraber aynı rotada yer alan Efteni Gölü de görülmeye değer. Zira burada 175 kuş türünden 123 adeti, dünya doğayı savunma birliğinin kırmızı listesinde bulunuyor.

kez görüntülendi. / 30-12-2018 tarihinde eklendi.

Telif © 2009 - 2018 OtelPostasi.com Her hakkı saklıdır.