Pasaportsuz Gidilen Ülkeler: Sadece Kimlikle Hangi Ülkelere Gidilir?

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler: Sadece Kimlikle Hangi Ülkelere Gidilir?

Hem ekonomik hem de zahmetsiz gezmenin diğer adı olan pasaportsuz gidilen ülkeler listesine göz atmak ister misiniz? İşte sadece kimlikle gidilen ülkeler.

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler: Sadece Kimlikle Hangi Ülkelere Gidilir?

Vizesiz ülkeler kadar pasaportsuz gidilen ülkeler de yolcusu kolaylaştıran unsurlardan biri. Hem ekonomik hem de zahmetsiz gezmenin bir diğer isimi olan pasaportsuz gidilen ülkeler sayısı çok olmasa da sanıldığı kadar da az değil. Türk yurttaşlarından pasaport istemeyen ve yalnızca kimlikle gidilen ülkeler hangileridir merak ediyorsanız bu yazı tam size göre. Pasaportsuz gidilen ülkeler için ihtiyacınız olan tek şey yeni kimlik kartı. Sonrasında ülkeleri keşfedeceğiniz bir tura katılabilir ve yolcu faktörün güzelliğini yaşayabilirsiniz.

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Türkiye’ye yakın bir konumda yer alan ve hem ekonomik hem de pasaportsuz gidilen ülkeler listesi hepimiz için gerçek bir ihtiyaç. Pasaportum yok diye kaygı eden veyahut bütçe ayıramayan yolcu severler için pasaportsuz gidilen ülkeler kılavuzu hazırladım. İşte işe kimlikle gidilen ülkeler;

*Unutmadan, pasaportsuz gidilen ülkeler için yeni kimlik çıkarmış olmanız koşul. Aşağıda yer alan ülkeler kimlikle gidilebilen ülkeler olsa da, daha önceki kimlikle giriş yapmak olası olmuyor. Bunun için yola çıkmadan önce yeni kimlik edinmiş olmanız gerekiyor.

Ukrayna

Pasaportsuz gidilen ülkelerPasaportla gidilen ülkeler arasında yer alan Ukrayna, kimlikle yolcu edilebilen ve ekonomik bir ülke olmasından dolayı Türk gezginlerin uğrak noktası oluyor. Vize istemeyen ülkeler arasında da yer alan Ukrayna deniz tatili ve kültür turu yapmak isteyenler için iyi bir ülke dışı gezi durağı. Ukrayna, son senelerde popülerliğini iyiden iyiye artırmaya başladı. Başşehir Kiev, tarihi bir liman şehiri Odessa, Avrupa görünümlü Lviv, Kiev’den sonra en büyük ikinci şehir Kharkiv, pırlanta ve cam merkezi Vinnitsya ve daha bir hayli güzel rota Ukrayna turu yapmak için başlı başına bir sebep. Doğu Avrupa’nın seçkin ülkesi Ukrayna’nın resmi dili Ukraynaca olsa da ülkede Ukraynaca ile beraber Rusça ve Lehçe dilleri de konuşuluyor. Ukrayna turu yapacakların yola çıkmadan önce sorduğu suallerin başında Ukrayna’da İngilizce konuşuluyor mu suali geliyor. ÖYLEYSE kaygıları giderecek yanıtımızı verelim; evet çok olmasa dahi Ukrayna’da İngilizce konuşuluyor. Bilhassa turistik yerlerde hiç mesele olmuyor. Bu yüzden gönül rahatlığı ile Ukrayna turu yapabilir, kimlikle yolcu edebilirsiniz.

Ukrayna turları ile pasaportsuz, vizesiz bulgunun tadını çıkarın.

Gürcistan

Pasaportsuz gidilen ülkeler arasında yer alan bir diğer rota ise Karadeniz’in en güzel ülkelerinden biri olan Gürcistan oluyor. Gürcistan’a gitmek için vize koşulu aranmadığı gibi yalnızca kimlikle de ülkeye girilebiliyor. Artvin ile hudut komşusu olan Gürcistan, bilhassa Karadeniz turları yolcu eden gezginlerin uğrak noktası oluyor. Gürcistan’da gezilecek yerler arasında ilk durak Batum oluyor. Gonio-Apsaros Kalesi, Batum Botanik Bahçesi, Tarihi Orta Camii, Poseidon Heykeli, Tiyatro Binası, Medea Heykeli, Batum Limanı ve Avrupa Alanı ise Batum’da görülecekler arasında bulunuyor. Batum’u görmek için dilerseniz Karadeniz turları ile yola çıkabilir, Rize’den Trabzon’a Artvin’den Batum’a gezebilirsiniz. Gürcistan’da ayrı olarak Tiflis‘i görmeden de dönmemelisiniz.

Kuzey Kıbrıs 

Denizi, eşsiz plajları ve sene her dönemi hareketli olan casinoları ile Kıbrıs’ta tatil bir başka güzel. Üstelik Kıbrıs’a gitmek için pasaporta da ihtiyaç yok. Yalnızca kimlik ile gidilebilen ülkeler arasında yer alan Kuzey Kıbrıs her mevsim güzel ve tatile elverişli ülkeler arasında bulunuyor. Kıbrıs, Akdeniz’de bulunan en büyük üçüncü ada konumunda. Yavru vatan, yeşil ada ve cennet ada olarak da biliniyor Kuzey Kıbrıs. Tarih süresince Mısır, Hitit, Fenike, Asur, Pers, Roma, Bizans, Venedik gibi bir hayli imparatorluğun egemenliği altında kalmış. II. Selim’in hükümdarlığı sırasında, Lala Mustafa Paşa kumandasının hükümdarlığına girmiş. Lala Mustafa Paşa’ya bağlı silahlı güç ve Piyale Paşa emirindeki donanma tarafından 1571 seneninde Mağusa fethedilir. Böylelikle Kıbrıs Osmanlı idaresine girer. Kuzey Kıbrıs turuyla önceden görmediğiniz birçok yeri görme talihi bulmak mümkün. Tarihi bir liman olan Girne, orta çağ görünümündeki Gazi Mağusa, müzeleri ve alışveriş yapılacak yerleri ile Lefkoşa, Kıbrıs turu yapmak için geçerli birer sebep.

Moldova

Pasaportsuz gidilen ülkelerSon aktüelleme ile birlikte artık Moldova‘ya da kimlikle seyahat dönemi başladı. Başka bir deyişle pasaporta ihtiyaç duymadan, sadece kimlikle bir ülkeye daha gidebileceğiz. Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan bir Moldova’nın başkenti Kişinev, yeşil tabiatı ve kültürü ile öne çıkıyor. Prut ve Dinyester nehirleri ile çevrili Moldova’da başkentten sonraki en büyük ikinci şehir olan Balti görülmeye değer. Şarap imalatının yapıldığı şehirde ülkenin ilk milli tiyatro binası olan Vasile Alecsandri Milli Tiyatrosu da bulunuyor. Ayrı olarak 1924’te yapılan ve yapıldığı günden bu yana hiç hasar almamış Elena Katedrali ile Saint Nicholas Kilisesi de öne çıkan yapılardan. Moldova’nın ehemmiyetli şehirleri arasında yer alan Tiraspol ise daha önceki görünümü ile dikkat çekiyor. Ülkede ayrı olarak Puşkin Müzesi ise en çok alaka çeken yer oluyor.

Jolly’nin ülke dışı turları ile yeni yerleri keşfetmek için tıklayın.


kez görüntülendi. / 30-12-2018 tarihinde eklendi.

Telif © 2009 - 2018 OtelPostasi.com Her hakkı saklıdır.