Şeb-i Arus Turu: Şeb-i Arus Nedir, Şeb-i Arus Turu Ne Zaman Yapılır?

Şeb-i Arus Turu: Şeb-i Arus Nedir, Şeb-i Arus Turu Ne Zaman Yapılır?

Şeb-i Arus yaklaşırken gezginlerin Şeb-i Arus turu ile anlamlı bir yolculuğa davet ediyoruz. İşte Konya gezisi ve Şeb-i Arus turu detayları...

Şeb-i Arus Turu: Şeb-i Arus Nedir, Şeb-i Arus Turu Ne Zaman Yapılır?

Şeb-i Arus yaklaşırken Jolly gezginlerini Şeb-i Arus turu ile manalı bir yolculuğa çağrı ediyoruz. Anadolu Selçuklu Devleti’nin Başkenti ve tarihin en büyük aşk şehri Konya’ya gidiyoruz. Konya gezilecek yerler kılavuzu ile hem gezi rotalarını keşfedecek hem de özel anlar yaşayacaksınız. Zira Konya gezisini Şeb-i Arus vaktinde gerçekleştireceğiz. Türkiye’de kesinlikle yapılması şart olan bir tecrübe olan sema merasimine katılmak ve aşk ile huzurun birleştiği bir yolculuğa çıkmak için hazır mısınız?

Şeb-i Arus Nedir?

Şeb-i Arus turuFarsça (şeb) ve Arapça (arus) bir tanım olan Şeb-i Arus, Türkçe’de Düğün Gecesi mananına geliyor. Şeb-i Arus Mevlevilikte Mevlâna Celâleddin Rûmî’nin can verdiği gecedir. Mevlâna Celâleddin Rûmî, bu geceyi Rabb’ine, başka bir deyişle sevgiliye kavuşma gecesi olarak görür ve bu gece Düğün Gecesi olarak adlandırır. Ölüm Mevlâna Celâleddin Rûmî için bir öze dönüş niteliği taşımaktadır. Kaynağının ilahi bir maden olması hasebiyle “Allah’a dönüş” olarak açıklar bu hatıra Mevlâna Celâleddin Rûmî. Başka bir deyişle ona göre ölüm “cismin ortadan kalkması değil, Allah’a doğru uçmasıdır”. Bu anlayış, Müslümanlık öncesi Türklerde de aynı şekilde dile getirilir. Müslümanlık öncesi bu tanım ise ‘uçmağ’ olarak belirtilir.

Şeb-i Arus Turu Ne Vakit Yapılır?

Şeb-i Arus turu7 Aralık bakımından başlayan ve 17 Aralık tarihlerinde 11’i akşam 4’ü gündüz olmak üzere toplam 15 sema merasimi gerçekleştirilir bu özel dönemde. Önceden bu özel tecrübesi yaşamadıysanız aralık ayında gidebileceğiniz en özel yer kuşkusuz Konya olacaktır. Bu yüzden kasım ayı ile beraber tasarınızı netleştirmenizi öneririz. Zira hem yurt içinden hem de ülke dışından bu özel ana şahitlik etmek isteyen çok sayıda insan Konya’ya geliyor. Bu da gösterilerde yer bulmayı oldukça zorlaştırıyor.

Mevlâna Celâleddin Rûmî

Şeb-i Arus turuElbette Şeb-i Arus’u anlamak için Mevlâna Celâleddin Rûmî’yi de bilmek gerekiyor. Bu özel turda, kılavuzlarımız tarafından derin bilgiler verilirken unutulmaz bir yolculuk yapma fırsatı bulacaksınız. 13. asırda yaşamış şair, fâkih, âlim, ilahiyatçı ve Sufi mutasavvıf olan Mevlâna Celâleddin Rûmî, dünya hudutlarını aşmış bir isim. Yedi asırı aşkın bir müddettir takdirle karşılan Mevlâna Celâleddin Rûmî’nin görüşlerini bugün bile bir hayli insan saygı ile karşılıyor. Şiirleri dünya çapında yüzlerce dile birçok defa çevrilen Mevlâna Celâleddin Rûmî, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de “en çok tanınan ve en çok satan şair” olmuştur. Farsça kaleme aldığı yapıtlarını sırasıyla Türkçe, Arapça ve Rumca kullanarak da yazan Mevlâna Celâleddin Rûmî’nin Mesnevi isimli yapıtı Fars diliyle yazılmış en büyük şiirlerden biri olmuştur. Aslen Afganistan doğumlu olan ve Konya’da kendi söylemiyle ‘sevgiliye kavuşan’ Mevlâna Celâleddin Rûmî, gelecek dönemlerde de birçok insanı etkileyecek kadar kuvvetli bir isimdir.

Şeb-i Arus Turu İle Görülecek Yerler

Şeb-i Arus turu ile görülecek yerler için aşağıda yer alan maddeleri okuyup bilgi edinebilir, notlarınıza kaydedebilirsiniz. Önceden Konya turu yapmamışsanız mutlaka Şeb-i Arus turu ile bu coğrafyayı keşfetmek için yola çıkmalısınız.

Mevlâna Türbesi 

Şeb-i Arus turu‘Gel, gel, ne olursan ol yeniden gel, ister kâfir ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel, bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir,yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel…’ İşte bu dizelerle başlıyoruz gezimize. Hz. Mevlâna Celâleddin Rûmî’nin, Şems-i Tebrizi ile yakmış oldukları ateş yüzyıllar süresince yüreğimizi ısıtıyor. Şeb-i Arus turu ile görülecek ilk yer de Mevlana Türbesi oluyor. Kubbe-i Hadra (Yeşil Kubbe), Matbah-ı Şerif, Dervişhan Odaları, Gümüş Kapı, Neyzen kabirliği, Sabır Taşları, Mesnevi’nin ilk sayfası ve Şeb-i Arus Havuzu ise müzede yer alan ehemmiyetli yapıtlar.

Şems-i Tebrizi Türbesi

Mevlâna Celâleddin Rûmî’nin hayatında en ehemmiyetli değişim Şems-i Tebrizî ile olan karşılaşması ile başlar. Dünyaya, kılık ve kıyafete ehemmiyet vermeyen Şems, Mevlâna Celâleddin Rûmî ile dört seneye yakın süren beraberliği neticesinde onun hayatında yeni ufuklar açar. Mevlâna Celâleddin Rûmî, yazdığı Divan’ı ise Şems’e ithaf eder. İşte sırada, Mevlâna Celâleddin Rûmî’nin gidişinin hemen peşinden uğruna ‘hamuş, başka bir deyişle can verdim’ dediği Şems-i Tebrizi Türbesi var. Şeb-i Arus turu ile görülecek türbe de sizi çok etkileyecek. Türbe, Şems-i Tebrizi’nin öldürülerek içine atıldığı kuyunun üzerine yapılmış Şems-i Tebrizi Cami’nde bulunuyor.

Meram Bağları ve Tavus Baba Türbesi

Konya şehir merkezine çok yakın bir yer olan Meram bağlarında bulunuyor Tavus Baba Türbesi. Halk arasında dilek dilenirken tuz serpilmesinden dolayı Tuzcu Baba olarak da bilinen türbeyi ziyaret edip Meram bağlarının yeşilliğinde biraz soluklanıyoruz.

Sille Köyü

Şeb-i Arus turuKonya merkeze yakın fakat değişik bir dokuya sahip, tarihi yapılarla dolu Sille Köyü‘ne gidiyoruz. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminden izler taşıyan Sille Köyü, Konya’da görülmesi şart olan yerlerin başında bulunuyor. Konya’nın Selçuklu kazasına bağlı ve 5 bin senelik tarihi yerleşim yeri Sille Semti, İblis Köprüsü, Aya Elena Kilisesi ise burada görülecek yerlerden en ehemmiyetlisi.

Tropikal Kelebek Bahçesi

Şeb-i Arus turuTürkiye’nin ilk ve tek, Avrupa’nın ise en büyük  ve özel olarak tasarlanmış Tropikal Kelebek Bahçesi, Konya’da bulunuyor. Burada kendinizi sanki Amazon Ormanları’nda hissedeceksiniz. 1.600 m2’lik kelebek uçuş alanı natürel bir hayat alanı sunuyor bu bahçe. Bahçede 98 türe ait 20.000 adet nebat bulunuyor. Kelebekler kendi nektar nebatları çevreninde uçarken gözlemlenebiliyor.

Çini Yapıtları Müzesi

Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapmış olan Konya’daki Selçuklu yapıtlarının en güzel örneklerini görmeye başlıyoruz. Buyruk Celaleddin Karatay tarafından yaptırılan ve Celaleddin Karatay’ın türbesinin de bulunduğu medrese son zamanlarda Çini Yapıtları Müzesi olarak ziyaret edilebiliyor.

Karatay Medresesi

Özel bir durak olan Karatay Medresesi içerisinde sergilenen Selçuklu çinileri ve taç kapısındaki Rumi sanat tesirleri sizi kendisine hayran bırakacak. Bilhassa turkuaz ve mavi çinilerle bezeli kubbesi gören herkesi büyülüyor.

İnce Minareli Medrese 

Şeb-i Arus turu ile görülecek bir başka ehemmiyetli durak ise yeniden Selçuklu Dönemi’ne ait. İnce Minareli Medrese, taç kapısındaki taş işçiliğinin akılalmaz ayrıntılara eriştiği ve taşların nakış gibi işlendiği bir yapıt. Bu medrese son zamanlarda Taş ve Ahşap Yapıtlar Müzesi olarak ziyaret ediliyor. Müze içinde Selçuklu kartal kabartmaları, ahşap reymecilik sanatlarından kakma ve kündekari teknikleri ile yapılmış akılalmaz ayrıntılardan oluşan kapı ve pencere kanatları bulunuyor.

Alaaddin Tepesi 

Şeb-i Arus turuİşte dünyanın en büyük kavşakları arasında yer alan Alaaddin Tepesi. Burası bir takım kaynaklara göre dünyanın birinci, bir takım kaynaklara göre ise ikinci büyük kavşağı olarak geçiyor. Sahiden de oldukça büyük ve heybetli bir kavşak burası. Konya’da gezilecek yerler arasında bulunan Alaaddin Tepesi, Şeb-i Arus turu ile görülecek özgün yerler arasında bulunuyor. Alaaddin Tepesi bölgesinde ayrı olarak Alaadin Camii, Selçuklu saray kalıntıları ve 2. Rükneddin Kılıçarslan Köşkü‘ne ait kalıntılar da bulunuyor.

Çatalhöyük

Şeb-i Arus turuTakriben 10 binlik geçmişi bulunan Çatalhöyük de Konya’da bulunuyor. Neolitik Çağ ve Kalkolitik Çağ yerleşim yeri olan Çatalhöyük, Türkiye’de keşfedilmesi gereken arkeolojik rotalardan biri. Çumra yolunu izleyerek insanlığın gelişiminde önemli bir yere sahip Çatalhöyük sizi çok etkileyecek. Tarımın başlangıcı ve avcılık gibi önemli sosyal değişim ve gelişmelere şahitlik eden Çatalhöyük, UNESCO Dünya Kültür Kalıtı Listesi‘nde de bulunuyor. Dünyanın en daha önceki yerleşimlerinden biri olan Çatalhöyük ayrıca ilk tarımcı topluluklardan da biri olma özelliğine sahip. İki höyükten oluşan bu antik şehir, doğu ve batı höyükleri ile muhteşem anlara şahitlik ettiriyor.

Mevlevi Sema Merasimi

Şeb-i Arus turuŞeb-i Arus turu ile beklenen o anda nihayet sıra. Aşk yolculuğunun başladığı noktaya, Mevlevi sema merasimine katılıyoruz. Kültür Merkezi’nde gerçekleşen bu merasim size bambaşka duygular yaşatacak. Her bir hareketin, her kıyafetin mana taşıdığı ve dört bölümden oluşan sema töreni esnasında içinizi sonsuz bir huzur kaplayacak. Ney sesi ve semazenlerin aşk ile raksı sırasında kendinizi başka bir dünyada hissedeceksiniz.

Konya’da Ne Yenir?

Elbette Şeb-i Arus turu süresince Konya’nın mahalli tatlarını da tadacağız. Bu aşk yolculuğunda bölgenin en güzel restoranlarına uğrayacak, özel olarak hazırlanan tatları tecrübe olanağı bulacaksınız. Konya’nın ünlü bamya çorbasını, tandır kebabını, etli ekmeğini ve Konya şekerini tadacaksınız.

Şeb-i Arus Turu İle Aşk Yolculuğuna Çıkmak ve Konya Turu Yapmak İçin Linke Tıklayabilir, Tur Konusunda Görüşleriniz ve Sualleriniz İçin Yorum Bırakabilirsiniz…


kez görüntülendi. / 30-12-2018 tarihinde eklendi.

Telif © 2009 - 2018 OtelPostasi.com Her hakkı saklıdır.