İstanbul Gezi Rehberi: Turist Gözüyle İstanbulu Keşfediyoruz

İstanbul Gezi Rehberi: Turist Gözüyle İstanbulu Keşfediyoruz

yedi tepeli İstanbul...Vazgeçilmez bir cazibe merkezi... Açık hava müzesini andıran bir dünya simgesi...Huzurlarınızda İstanbul gezi kılavuzu.

İstanbul Gezi Rehberi: Turist Gözüyle İstanbulu Keşfediyoruz

İstanbul gezi kılavuzu listesi yapılacaksa o listede yer alan bir hayli yeri hemen herkes biliyordur. Tarihi Yarımada, köprüler, kaleler, kuleler, sokaklar ve caddeler İstanbul’u İstanbul’u yapan güzellikler. İstanbul gezi kılavuzu  için uğranılacak rotalar ise sahiden deniz derya. Belki kiminiz İstanbul’un altını üstüne getirdiniz. Belki de İstanbul’da yaşamanıza karşın görmediğiniz o kadar çok yer var ki hala… Yaşanılan şehre karşı objektif olamıyoruz çoğu zaman. Bu yüzden bir turist edasıyla gezmek görmek gerekiyor ülkemizi. Yalnızca İstanbul’u değil, kültür turlarıyla baştan başa keşfetmek gerek Türkiye’yi. İstanbul ise tarihi ve farklılıkları ile ülkemizi tanımak için gezilecek ilk yer olmalı. Bir açık hava müzesi konumundaki İstanbul, Türkiye’nin tarihi konusunda müracaat edilmesi şart olan ilk kaynak oluyor çoğu defa. İstanbul’u tanımadan, İstanbul’u öğrenmeden olmaz. Bu yüzden, ister İstanbul’da yaşıyor olun fakat kesinlikle İstanbul gezi kılavuzu listesini bitirmek için yola koyulun. Ve bir turist gözüyle bu güzel şehiri keşfetmeye başlayın.

İstanbul

İstanbul gezi kılavuzuDünyanın en daha önceki şehirlerinden biri İstanbul. Roma, Bizans, Latin ve Osmanlı İmparatorluklarına hane sahipliği yapmış, birçok değişik kültür görmüş. Karadeniz ile Marmara Denizi’ni birbirine bağlayan, Asya ile Avrupa’yı da ayıran İstanbul Boğazı, büyük bir jeopolitik ehemmiyete sahip. Tabii limanları bulunan İstanbul’un bu ehemmiyetli konumu tarih süresince burada savaşlar çıkmasına kapı aralamış. Düşündüğümde İstanbul gezi kılavuzu bir seferde nasıl hazırlanır diyorum kendime. Bu şehiri keşfetmeden önce okumak, bilmek gerekli kesinlikle. İstanbul bir ansiklopedi. Bir külliyat gibi… Bu yüzden her defasında bir kere daha keşfetmek gerekiyor bu güzel şehri.

İstanbul Konusunda Kısa Bilgiler

İstanbul gezi kılavuzu

♥ İstanbul’un en yüksek noktası Kartal kazasındaki Aydos Tepesi‘dir.

♥ İstiklal Caddesi’nin bitişindeki Tünel metrosu, 1875 seneninde yapılmıştır ve dünyanın en daha önceki 3. metrosudur. (Bir takım kaynaklara göre ise 2. metro olarak geçmektedir.)

♥ Kapalı Çarşı’da 3.600 adet dükkan bulunur. Bu özelliği ile Kapalı Çarşı en büyük üstü kapalı çarşı unvanına sahiptir.

♥ İstanbul’un daha önceki camisi Karaköy’deki Arap Cami‘dir.

♥ Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiğinde daha Amerika, Avustralya ve Antartika keşfedilmemişti.

♥ Bugün Venedik’te San Marco Katedrali’ni süsleyen 4 dört bronz at 13. asırda Haçlılar tarafından İstanbul’dan çalınmıştır.

♥ Agatha Christie “Doğu Ekspresi’nde Cinayet’ romanını İstanbul’daki Pera Palas Oteli‘nde yazmıştır.

İstanbul Gezi Kılavuzu

İstanbul gezi kılavuzu listesinde yer alan yerleri hem günübirlik gezebilir hem de baştan başa İstanbul turları ile keşfedebilirsiniz. Jolly ile günübirlik İstanbul turlarına katılarak birçok gezilecek yeri, İstanbul ile ilgili tecrübeli kılavuzlar aracılığı ile görebilirsiniz. Farklı şehirlerden çıkışlı İstanbul turları ise ayrıntılı bir gezi programı oluşturuyor. Önceden İstanbul’u görmemiş veyahut tekrar tekrar görmek, keşfetmek isteyenler için oldukça ideal bir programa sahip.

Tarihi Yarımada

İstanbul gezi kılavuzuUNESCO Kültür Kalıtı Listesi’ne giren ilk kültürel varlıklarımız İstanbul’da yer alan ve Tarihi Yarımada olarak adlandırılan Sultanahmet Şehirsel Arkeolojik Sit Alanı, Süleymaniye Savunma Alanı, Zeyrek Savunma Alanı ve İstanbul Kara Suları Savunma Alanı oldu. Bir hayli medeniyetin, imparatorluğun, kültürün uğradığı dünya başkentleri arasında yer alan İstanbul, bu istikametiyle bir müze konumunda aslında. İstanbul’da görülmesi şart olan yerlerin başında gelen bu rotalar, yerli ve yabancı turistlerin alakasını çekerken tüm görkemi ile de göz dolduruyor. Tarihi Yarımada’ya giden biri bu noktada Topkapı Sarayı, Sultanahmet Cami, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı gibi bir hayli özel durak bulunuyor.

Topkapı Sarayı

İstanbul gezi kılavuzuİstanbul’u İstanbul yapan simgelerin başında geliyor Topkapı Sarayı. Tarihi Yarımada’nın merkezinde yer alan ve Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 senelik tarihinin 400 senesi süresince, idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saray olan Topkapı Sarayı, bugün de tüm görkemiyle İstanbul’un kalbi olmayı muvaffak oluyor. Dünya üzerindeki en köklü tarihi yapılardan biri konumunda olan ve 1478 seneninde Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Topkapı Sarayı, son zamanlarda müze olarak kullanılmaya devam ediyor. Dünyanın en zengin müzelerinden biri olan Topkapı Sarayı, hafta içi veyahut hafta sonu fark etmeksizin turistlerin yoğun alakasını görüyor. Yerli turistlerin de en çok ziyaret ettiği müzelerin başında yer alan Topkapı Sarayı Müzesi hırka-i saadet dairesi, mukaddes emanetler, imparatorluk hazinesi, Avrupa porselenleri, padişah kaftanları, gümüşler ve portre koleksiyonları gibi değişik koleksiyondan yapıtlar barındırıyor. UNESCO Dünya Kalıtları Listesinde yer alan Topkapı Sarayı’nda dört avlu ve harem dairesi bulunuyor. Enderun Avlusu tarafında bulunan Osmanlı dönemine ait nadide minyatür ve hat sanatları ile kaşıkçı elması ise en çok alaka çeken yapıtlar arasında bulunuyor.

Ayasofya

İstanbul gezi kılavuzuDünyanın en daha önceki katedrali olan ve dünyanın sekizinci mükemmeli olarak gösterilen Ayasofya Müzesi, her sene dünyanın bir hayli yerinden konukları ağırlarken Türkiye genelinde de en çok ziyaret edilen müzelerden biri oluyor. 325 yılında Bizans İmparatoru tarafından kilise olarak yaptırılan Ayasofya Müzesi, İstanbul’un fethinden sonra Sultan II.Mehmet tarafından camiye çevriliyor. “Kutsal bilgelik” ya da “ilahi bilgelik” mananına gelen aya sofya kelimesinden ismini alan Ayasofya Müzesi, 15 asır boyunca kulluk görev yeri olması sebebiyle dünyanın en uzun müddetle  ibadet yeri olmuş yapılarından biri konumunda. Sanat tarihi ve mimarlık dünyasının baş eserleri arasında yer alan Ayasofya Müzesi, günümüzde müze olarak kullanılıyor ve başlı başına İstanbul turu yapmak için bir kapı aralıyor.

Sultanahmet Alanı ve Sultanahmet Cami

İstanbul gezi kılavuzuİstanbul’un en tarihi noktası kuşkusuz Sultanahmet Alanı‘dır. Her gün dünyanın birçok yerinden turist konuk eden Sultanahmet Alanı’nın tarihi Roma Dönemi’ne kadar uzanıyor. Tarihinde hipodrom olarak kullanılan Sultanahmet Alanı’nın bir diğer ismi de bu sebeple At Alanı olarak da bilinir. Birçok etkinlik, spor müsabakaları ve gösterilerin yapıldığı Sultanahmet Alanı’nda ilk göze çarpan durak ise dikilitaş oluyor. Sultanahmet Alanı’nın tam ortasında yer alan dikilitaş hipodromu ikiye ayırır şekilde dikilmiş. Bu taşın çevreninde yarışçılar 7 kez döner ve başlangıç noktasına ilk erişen yarışı kazanırmış. Dikilitaşlar arasında öne çıkan Obelisk,  390 yılında Mısır’dan getirilmiş ve tam otuz bir günde şimdiki yerine dikilmiş.

İstanbul gezi kılavuzu

İstanbul’un siluetini oluşturan aziz bir güzellik var İstanbul gezisi durağımızda. Semaya doğru uzanan bir dervişi andıran suretiyle Sultanahmet Cami‘si mutlaka görülmeli. I. Ahmed tarafından Mimar Sinan’ın ustası Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya yaptırılan Sultanahmet Camii, İznik çinileriyle bezeli olması nedeniyle ‘Blue Mosque’ olarak adlandırılıyor. Türkiye’de altı minareli ilk camisi olan Sultanahmet Cami’yi İstanbul gezisi için mutlaka liste başı yapın.

Yerebatan Sarnıcı 

İstanbul gezi kılavuzuTarihi Yarımada’da yer alan Yerebatan Sarnıcı da İstanbul gezisi içerisine katılması gereken en ehemmiyetli yerlerden. İstanbul’daki en büyük kapalı sarnıç olan, gizemli atmosferiyle dikkat çeken Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya ile dolaysız irtibatlıdır ve girişleri de buradan yapılır. Zamanıyla bölgede yer alan bir bazilikadan sebeple bu ismi alan sarnıç, müzik etkinlikleriyle de oldukça değişik bir tecrübe yaşatıyor.

Kapalıçarşı 

İstanbul gezi kılavuzuİstanbul gezi kılavuzu listesine katılması katiyen unutulmayacak bir yer var ki o da Kapalıçarşı. İstanbul’un en tarihi bölgesinde bulunuyor. Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan mahallelerini birleştiren Kapalıçarşı, dünyanın en büyük ve en daha önceki kapalı çarşılarından biri unvanına sahip. Takriben 4.000 dükkanın bulunduğu Kapalıçarşı bu arada  senede 91 milyon turisti ağırlıyor. Bu özelliği de onu dünyanın en fazla ziyaret edilen turistik mekanı yapıyor.

Mısır Çarşısı

İstanbul gezi kılavuzu

Kapalı Çarşı ile yakın bir şekilde konumlanan Mısır Çarşısı da İstanbul gezi kılavuzu için listenizde kesinlikle olmalı. İstanbul, Eminönü’nde, Yeni Camii’nin hemen arkasında bulunan Mısır Çarşısı da İstanbul’un en daha önceki kapalı çarşılarından biri. Mısır Çarşısı, içerisindeki onlarca değişik baharatları ile dikkat çekiyor. Turistlerin yoğun bir alaka gösterdiği Mısır Çarşısı’nda aktarlar, natürel karışımlar, nebat kökleri gibi değişik ürünler bulunuyor.

İstiklal Caddesi 

İstanbul gezi kılavuzu


kez görüntülendi. / 30-12-2018 tarihinde eklendi.

Telif © 2009 - 2018 OtelPostasi.com Her hakkı saklıdır.