Kıbrıs Yemekleri Rehberi: Kıbrıs Gezisi İçin Kıbrısta Ne Yenir Listesi

Kıbrıs Yemekleri Rehberi: Kıbrıs Gezisi İçin Kıbrısta Ne Yenir Listesi

Dört mevsim tatil olanağı sunan Kıbrısı bir de gurme gibi gezmek için yola çıkmaya hazır mısınız? Huzurlarınızda en lezzetli Kıbrıs yemekleri.

Kıbrıs Yemekleri Rehberi: Kıbrıs Gezisi İçin Kıbrısta Ne Yenir Listesi

Kıbrıs yemekleri denildi mi akla ilk hellim geliyor değil mi? O vakit kusura bakmayın fakat sizi biraz acıktırma zamanı geldi. Zira Kıbrıs yemekleri yalnızca hellim ile hudutlu değil. Kendine mahsus, mahalli yemekleri bulunan Yavru Vatan Kıbrıs’a ait en güzel lezzetleri bu yazıda bulabilirsiniz. Hazır Kıbrıs’ın en güzel vakitleri gelmişken adaya gurme gezisi yapmanın zamanıdır. Dört mevsim tatil olanağı sunan Kıbrıs’ı bir de gurme gibi gezmek için yola çıkmaya hazır mısınız?


♦ Kıbrıs yemekleri ile dolu dolu geçen Kıbrıs gezinizde elbette eğlence hayatı ile tanınmış kişi Girne’ye uğrayacaksınız. Bu yüzden size her istikametiyle Girne’yi anlattığımız kılavuzumuzu gönderiyoruz. Girne gezilecek yerler kılavuzu ile ayak basılmadık yer bırakmayın.

♦ İlk kez Kıbrıs’a gidecekler için akıllarındaki suallerin yanıtlarını bulabilecekleri Kıbrıs el kılavuzuni de linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

♦ Genel kapsamı geniş ve baştan başa bir Kıbrıs turu için yolunuzu kesinlikle Kapalı Maraş‘a düşürün. Büyük çoğunluğu girişlere kapalı olsa da Kıbrıs’ın gözde oteli Arkın Palm Beach’te kalarak tarihe yolculuk yapabilirsiniz.


Kıbrıs Yemekleri

Kıbrıs yemekleriKıbrıs yemekleri arasında göz bebeği olan lezzet elbette hellim peyniri. Eee, Kıbrıs yemekleri de hellimsiz olmaz zati. Fakat bu yazıda, Kıbrıs gezisi yaparken adanın birbirinden güzel lezzetlerini de tanıyacağınız bir liste bulacaksınız. Dört dörtlük Kıbrıs otelleri ile bu yemekleri tatmanız oldukça kolay olabilir. Her şey dahil sistemdeki Kıbrıs otellerinde açık büfe avantajından istifade ederek bu eşsiz lezzetlerin birçoğunu görebilirsiniz. Kıbrıs otelleri dışında Girne, Lefkoşa veyahut Gazimağusa’da, merkezlerdeki lokantalarda da Kıbrıs yemekleri ile tanışabilirsiniz.

Hellim Izgara

Kıbrıs yemekleriKıbrıs hellimsiz olmaz. Her Kıbrıs’a gidenin almadan dönmediği, tadına bakmadan geçmediği hellim peyniri… Salatası, ızgarası, üzerine zeytinyağı döküp yenmesi hasılı her hali güzel. Koyun ve keçi sütü ile yapılan hellimi ızgara yapıp yediğinizde efsane bir lezzetle karşılaşmış olursunuz. Bir hayli Kıbrıs lokantanında hellim bulabilir ya da marketlerden satın alarak hanede de bu lezzete doyabilirsiniz.

Şeftali Kebabı

Kıbrıs yemekleriKıbrıs yemekleri arasında dillere destan bir lezzet varsa o da şeftali kebabıdır. Kıbrıs’ın vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan şeftali kebabı, keçi ya da koyun etiyle yapılıyor. İsmini Şef Ali’den alan şeftali kebabının içine maydanoz ve baharatlar konuluyor. Köfte haline getirildikten sonra ızgarada kızartılıp garnitürlerle servis ediliyor. Şeftali kebabının en büyük özelliği ise hayvanın terp isimi verilen iç yağına sarılması ve kömürde pişirilmesi. Yanlış anlaşılma olmasın, içinde şeftali yok:)

Küp Kebabı (Hırsız Kebabı)

Kıbrıs yemekleriKarşınızda bir başka leziz Kıbrıs yemeği daha. Onun isimi küp kebabı. Veyahut diğer isimiyle hırsız kebabı. İsterseniz önce bu ismin hikayesi ile başlayalım. Zamanıyla Kıbrıs’ın fakirlik zamanlarında zenginlerin sürülerinden çalınan koyunlar pişirilirmiş. Çalınan bu koyunların cildi toprağın altına gömülürmüş. Toprağa açılan çukurda bir de et pişirilirmiş. Ki alınan etler fark edilmesin. Bu yüzden kebabın isimi hırsız ya da küp kebabı olarak adlandırılmış. Gelelim kebabımızın yapılışına… Kuzu eti ile yapılanı çok lezzetli oluyor küp kebabının. Yanına da haşlanmış ya da ızgaraya atılmış tatlı patates konuyor. ÖYLEYSE bir de teklif vereyim size. Küp kebabını yemek için Gazimağusa’daki Maria’nın Yeri’ne mutlaka uğrayın.

Hellimli

Kıbrıs yemekleriDedim ya Kıbrıs hellimsiz olmaz diye. Olmadığı yerlerden biri de Kıbrıs’ın meşhuru hellimli. İzmir’de boyoz neyse Kıbrıs’ta da hellimli o. Kahvaltılarda, beş çaylarında hem de her an her yerde karşınıza çıkabilir hellimli. Kek ya da poğaça tarzı bir yiyecek olan hellimlinin içerisinde tanınmış hellim peyniri ve soğan bulunuyor. Üzerine susam ya da çörek otu serpiştirilerek servis ediliyor. Hellimli gibi hazırlanan ve içerisine zeytin konulan türü de düşündüğünüz gibi zeytinli oluyor.

Ceviz Macunu

Kıbrıs yemekleriTam olarak yemek sayılmasa da Kıbrıs yemekleri içerisinde mutlaka bulunmalı ceviz macunu. Kıbrıs’ta bir ikramlık lezzeti olan ceviz macunu, en çok Türk kahvesine yakışıyor. Yapılması hiç de kolay olmayan ceviz macunu, Kıbrıs’tan alınacak lezzetlerin de başında geliyor.

Çakıstez

Kıbrıs yemekleriKıbrıs yemekleri ile bir bütün olan çakıstez de buralarda oldukça ünlü. Hangi lokantaya giderseniz gidin çakıstez ile karşılaşırsınız. Bir meze olarak tüketilen çakıstez, kırma yeşil zeytin ve ufalanmış cevizlerle yapılıyor. Kıbrıs’taki zeytinleri gözlemlerseniz renginin sarıya çaldığını göreceksiniz. Zira Kıbrıs’ta yeşil zeytinleri salamura etmek için kısa bir vakit dilimi kullanılıyor. Bu yüzden zeytinler hafif, yarı turşu kıvamındayken salamuradan çıkartılıyor. Aynı zamanda çakıstezin bir takım yerlerde deniz suyu kullanılarak salamura edildiğini de belirteyim.

Kıbrıs’ın mahalli yemeklerini de sizler için madde madde sıralıyorum. Bu yemeklerin bazıları lokantalarda bulunmayabiliyor. Genelde bu yemekler hanelerde yapılıyor. Fakat ola ki eşit gelirseniz, kesinlikle tatlarına bakmanızı öneririm.

Molehiya

Kıbrıs’ta yetişen molehiya nebatından ismini alan nebat ile yapılıyor bu yemek. Kuzu veya tavuk etiyle pişirilerek yapılıyor. Yanına da turşu ve pilav konularak servis edilir.

Pirohu

Kendisi tam olarak Kıbrıs mantısı. Tek farkı, bildiğimiz mantıya et konulurken pirohuya patates veyahut nor (lor peyniri buralarda nor olarak adlandırılıyor) peyniri konuyor.

Paluze

Aranızda üzüm muhallebisi seven varsa Kıbrıs’ta paluzenin tadına baksın. Kırmızı üzümden yapılan ve üzerine badem konan paluze, Kıbrıs’ın bilinen tatlarından.

Ayrelli

Kuşkonmazın isimi buralarda ayrelli oluyor. Ayrelli yemeği de kuşkonmazla yapılıyor. Yağda kavrulup üzerine yumurta kırılıyor ve limon sıkılıyor.


kez görüntülendi. / 06-01-2019 tarihinde eklendi.

Telif © 2009 - 2018 OtelPostasi.com Her hakkı saklıdır.